Author: Cheryl
•7:01 PM

Every few weeks I hit our local produce market and stock up on all kinds of veggies and some fruits. I chop most up into bite size pieces and freeze them for future recipes. I feel very fortunate to have places like this nearby and at such good prices. My brother moved away for a year and both places he lived in that time he said said fruits and veggies were so expensive and they had no good produce markets. He is really happy to be back to get those bargains.

So my husband and I stopped by our market this morning.

Vercchio's

1 bag of green beans
2 bags of bananas
1 bag of jalapeno peppers
1 small bag of garlic
2 bunches of scallions
1 bunch of asparagus
1 bag of oranges
3 bags of carrots
2 bags of celery
1 bag of onions
1 bag of green peppers
1 bag of potatoes
1 thing of ginger

Total $23.25



Then later I stopped by Acme when I found they were having a sale on Edy's. If you go on Acme's website and register your savings card you can get additional savings added to the card. Its called Avenue. Sometimes the extra savings are on top of items already on sale.

Acme

5 Edy's ice creams 3 for $10.00 - $2.00 each on Avenue savings. = $1.33 each!!!!

My limit on the Avenue deal was 5. But if it is still on there in the morning I can go for another trip.

And their sugar was on sale too and we were completely out. I know still not a cheap as it was on Thanksgiving. But that is something I learned the hard way.

3 bags of sugar $1.99 each

Total $12.62.


ShopRite was having what I would call a breakfast sale. Sale on eggs, OJ, bacon and coffee. I have enough coffee on stock, so I decided to stock up on the rest with the money left in the budget.

ShopRite

4 dozen Egglands' Best $1.49 - .35q's = .79 each

4 cartons of orange juice $1.49 each

2 packages of bacon $1.49 each

1 Ocean Spray juice $1.69 - .55q = .69

1 Crab Classic $1.74 - $1.00q = .74

2 Butterball turkey bacon $1.49 - $1.00q = .49 each

1 Colonna parmesan $1.49

6 Colgate toothpastes .99 - $1.00q = FREE

1 Rotisserie chicken $4.99

4 Geno's pizza's .99 each

Total $25.67

Total $61.54, whoops, went over budget quite a little bit. I seem to do much better when I stick to one store only. But I did get plenty of veggies to last us a while.

This entry was posted on 7:01 PM and is filed under , , , . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.